Możemy otrzymać prowizję, gdy rezerwujesz przez linki na tej stronie. Nie płacisz przez to więcej. Informacja o linkach partnerskich. · Ta strona jest też po angielsku
- Štrbské Pleso, najcieplej
- sierpień, maksimum 19,2 C
- Łomnicki Szczyt, opady roczne
- 1902,4 mm
- Štrbské Pleso, opady roczne
- 1107 mm
- Najbardziej mokry miesiąc tam
- lipiec, 146,1 mm
Pogoda w Tatrach Wysokich w dużej mierze zależy od wysokości: w dolinie Poprad jest średnio znacznie cieplejszy niż Štrbské Pleso, a Łomnicki Szczyt (Lomnický štít) na wysokości 2634 m przez cały rok utrzymuje się około zera lub poniżej. Ze względu na górskie ryzyko, przed wędrówką lub jazdą na nartach weź wycenę ubezpieczenia podróżnego od EKTA i sprawdź, czy polisa obejmuje twoją aktywność i wysokość.
Poniższe tabele wykorzystują opublikowane wieloletnie średnie dla trzech punktów tego samego pasma. Pokazują schemat, a nie prognozę. Wędrówki znajdziesz w artykule najlepsze wędrówki w Tatrach Wysokich, a sezon śnieżny w Tatry Wysokie zimą.
Niektóre linki to linki afiliacyjne. Taply może otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów dla ciebie.
Najważniejsze informacje
- Średnie maksima na stacji pogodowej Štrbské Pleso (1319 m) nigdy nie przekraczają 19,2 C, nawet w sierpniu.
- Na Łomnickim Szczycie średnie maksima od listopada do kwietnia są poniżej zera, a przez cały rok poniżej 10 C.
- Lipiec to najbardziej mokry miesiąc na Štrbskim Plesie, ze średnio 146,1 mm opadów.
- Licz się z różnicą co najmniej 10 C między doliną a grzbietem.
Rezerwacje pod górską pogodę w rankingu
Kolejność według tego, jak dobrze każda opcja pasuje do tej podróży. Niektóre opcje to partnerzy afiliacyjni. Jak oceniamy
- Nasz numer 11
Ubezpieczenie podróżne z uwzględnieniem gór od EKTA
Najlepszy wybórNajlepsze dla: Piechurzy i narciarze
EKTA oferuje ubezpieczenie podróżne. Ratownictwo górskie i odwołane wyjazdy to zwykłe koszty związane z pogodą, więc przed zakupem sprawdź ochronę wędrówek i sportów zimowych oraz ewentualny limit wysokości.
Sprawdź ceny- Obejmuje zakłócenia pogodowe
- Wycena online
- Przeczytaj wyłączenia dotyczące aktywności
- 2
Elastyczne atrakcje na Klook
Najlepszy na dni złej pogodyNajlepsze dla: Zmienna pogoda
Klook wymienia atrakcje na Słowacji. Wybieraj produkty z bezpłatnym anulowaniem i sprawdź na liście, co jest dostępne w okolicy Tatr.
Sprawdź ceny- Możesz zmienić rezerwację, gdy chmury zalegają na szczytach
- Potwierdź lokalną dostępność
- 3
Transfer prywatny z Kiwitaxi
Najlepszy w śnieguNajlepsze dla: Zimowe przyjazdy
Kiwitaxi oferuje prywatne transfery między miastami. Transfer pozwala uniknąć jazdy po oblodzonych drogach.
Sprawdź ceny- Bez jazdy zimą
- Koszt
- 4
Wynajem samochodu przez Auto Europe
Najlepszy na latoNajlepsze dla: Letnie wyjazdy
Auto Europe porównuje auta. Samochód pomaga łączyć początki szlaków latem, ale zimą potwierdź opony.
Sprawdź ceny- Elastycznie
- Parkowanie przy początkach szlaków
- 5
Oficjalne informacje górskie
Najlepsza prognoza za darmoNajlepsze dla: Codzienne sprawdzanie
SHMU publikuje prognozy. Sprawdź stronę parku narodowego Tatr i służby ratownictwa górskiego, aby poznać informacje o szlakach i lawinach.
Oficjalna strona- Oficjalne
- Głównie po słowacku
Tabele klimatyczne: dolina, jezioro i szczyt
Poprad to miasto w dolinie, Štrbské Pleso to popularny kurort nad jeziorem na wysokości około 1350 m, a Łomnicki Szczyt to szczyt o wysokości 2634 m.
| Miesiąc | Poprad max / min (°C) | Poprad opady (mm) | Štrbské Pleso max / min (°C) | Štrbské Pleso opady (mm) | Łomnicki Szczyt max / min (°C) | Łomnicki Szczyt opady (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sty | 0,5 / −8,0 | 25,0 | −0,8 / −8,3 | 81,0 | −7,3 / −12,9 | 176,9 |
| Lut | 2,7 / −6,9 | 27,4 | 0,0 / −8,3 | 68,1 | −7,7 / −13,4 | 170,3 |
| Mar | 7,1 / −3,3 | 30,3 | 3,0 / −5,5 | 78,7 | −5,8 / −11,8 | 182,1 |
| Kwi | 13,5 / 1,2 | 43,2 | 8,9 / −0,4 | 73,4 | −1,7 / −7,5 | 165,3 |
| Maj | 18,1 / 5,9 | 75,5 | 13,4 / 4,4 | 111,1 | 2,9 / −2,9 | 149,1 |
| Cze | 21,7 / 9,3 | 84,0 | 17,1 / 7,7 | 120,8 | 6,9 / 0,6 | 156,5 |
| Lip | 23,4 / 10,9 | 101,5 | 18,9 / 9,5 | 146,1 | 8,7 / 2,4 | 193,7 |
| Sie | 23,7 / 10,5 | 79,2 | 19,2 / 9,4 | 110,2 | 9,0 / 2,9 | 140,8 |
| Wrz | 18,3 / 6,4 | 56,0 | 14,0 / 5,1 | 85,7 | 4,5 / −0,9 | 120,3 |
| Paź | 12,9 / 2,2 | 51,1 | 9,2 / 1,1 | 82,6 | 1,1 / −4,1 | 126,3 |
| Lis | 6,6 / −1,6 | 36,6 | 4,2 / −2,4 | 76,4 | −2,7 / −7,8 | 154,0 |
| Gru | 1,2 / −6,5 | 26,9 | 0,2 / −7,0 | 72,8 | −6,2 / −11,5 | 167,1 |
Średnie wieloletnie, normy z lat 1991-2020. Średnie nie są prognozą: pojedynczy dzień może się od nich bardzo różnić.
Rocznie: Poprad maksimum 12,5 i minimum 1,7 °C z opadami 636,6 mm; Štrbské Pleso 8,9 i 0,4 z 1107 mm; Łomnicki Szczyt 0,1 i −5,6 z 1902,4 mm.
O ile zimniej jest wyżej?
Z tabel można samemu obliczyć różnicę. W sierpniu średnie maksimum wynosi 23,7 °C w Popradzie, 19,2 °C na Štrbskim Plesie i 9,0 °C na Łomnickim Szczycie, więc szczyt jest o około 14,7 °C zimniejszy niż dolina. W styczniu różnica między Popradem (0,5 °C) a szczytem (−7,3 °C) wynosi około 7,8 °C. Praktyczna zasada jest taka, że przyjemny dzień w dolinie może oznaczać zimny, wietrzny grzbiet, a chmury mogą zalegać na szczytach przez kilka dni.
Opady rozkładają się według tego samego wzoru. Poprad dostaje 636,6 mm rocznie, Štrbské Pleso 1107 mm, a szczyt 1902,4 mm. Dużą część tego, co spada na górze zimą, stanowi śnieg, dlatego cienka pokrywa śnieżna w dolinie może ukrywać głęboki śnieg wyżej.
Miesiąc po miesiącu w górach
- Styczeń: Zimno na każdej wysokości: Poprad minimum −8,0, Štrbské Pleso maksimum −0,8, Łomnicki Szczyt maksimum −7,3. Sezon narciarski.
- Luty: Štrbské Pleso to tam najsuchszy miesiąc, 68,1 mm, z maksimami około 0,0.
- Marzec: Na wysokości nadal zima: Štrbské Pleso maksimum 3,0, Łomnicki Szczyt maksimum −5,8.
- Kwiecień: Štrbské Pleso maksimum 8,9, minimum −0,4. Odwilż i błoto na niższych szlakach.
- Maj: Štrbské Pleso maksimum 13,4 z opadami 111,1 mm. Wyższe szlaki będą prawdopodobnie ośnieżone. Łomnicki Szczyt nadal poniżej zera przy maksimum 2,9.
- Czerwiec: Štrbské Pleso maksimum 17,1, minimum 7,7, 120,8 mm. Zaczyna się lato, ale sprawdź stan szlaków.
- Lipiec: Najcieplej i najbardziej mokro na Štrbskim Plesie: maksimum 18,9 i 146,1 mm. Spodziewaj się przelotnych opadów i burz.
- Sierpień: Štrbské Pleso maksimum 19,2, najcieplejsza średnia roku, i 110,2 mm.
- Wrzesień: Chłodniej: Štrbské Pleso maksimum 14,0, minimum 5,1, 85,7 mm. Noce szybko się ochładzają.
- Październik: Štrbské Pleso maksimum 9,2, minimum 1,1. Łomnicki Szczyt w dzień koło 1,1, a w nocy poniżej zera.
- Listopad: Štrbské Pleso maksimum 4,2, minimum −2,4. Przychodzi śnieg i wiele miejsc cichnie.
- Grudzień: Štrbské Pleso maksimum 0,2, minimum −7,0. Zobacz Tatry Wysokie w grudniu.
Letnie wędrówki i burze
Lipiec i sierpień to główne miesiące wędrówek, ale też przynoszą najwięcej deszczu. Wyrusz wcześnie, zabierz warstwę przeciwdeszczową i zawracaj, jeśli chmury się zbierają. Nawet w sierpniu średnie maksimum nad jeziorem jest poniżej 20 °C, a na szczycie poniżej 10 °C. Przeczytaj najlepsze wędrówki w Tatrach Wysokich i ubezpieczenie na wędrówki.
Zima i miesiące przejściowe
Średnie maksima nad jeziorem od grudnia do marca utrzymują się w pobliżu zera lub poniżej. Wiosna i późna jesień to pory przejściowe z błotem, płatami śniegu i ograniczonymi usługami. Sezon śnieżny opisują artykuły Tatry Wysokie zimą i narty na Słowacji. Niektóre górskie szlaki i wyciągi są przez część roku zamknięte, więc przed wyjazdem potwierdź.
Dotarcie na szczyty
Kolej linowa na Łomnicki Szczyt działa tylko przy odpowiedniej pogodzie, więc chmury i wiatr mogą ją zamknąć. Ciepły dzień w Popradzie niewiele mówi o szczycie. Bazy to między innymi Štrbské Pleso i Tatranska Łomnica.
Co spakować według pory roku
| Pora roku | Dolina i jezioro | Grzbiet i szczyt |
|---|---|---|
| Zima (gru-mar) | Ocieplane buty, czapka, rękawiczki, warstwy termiczne | Dodaj gogle, kurtkę wiatroszczelną i zapasowe rękawiczki |
| Wiosna (kwi-maj) | Wodoodporne buty na błoto, ciepły polar | Zakładaj śnieg i lód; stan szlaków wymaga sprawdzenia |
| Lato (cze-sie) | Lekkie warstwy, kurtka przeciwdeszczowa, krem z filtrem | Polar, czapka, rękawiczki i porządna kurtka przeciwdeszczowa |
| Jesień (wrz-lis) | Ciepła warstwa środkowa, kurtka przeciwdeszczowa | Warstwy w stylu zimowym od końca października |
Pełną listę znajdziesz w artykule lista rzeczy na Słowację, a jak wyglądają ciepłe miesiące w terenie, opisuje Tatry Wysokie latem.
Wybór odpowiedniego miesiąca
- Łatwe spacery i zwiedzanie: od czerwca do września, przy czym lipiec i sierpień są najcieplejsze, ale też najbardziej mokre i zatłoczone.
- Spokojniejsze wędrówki: wrzesień, gdy Štrbské Pleso ma w dzień jeszcze około 14 °C, a opady spadają do 85,7 mm.
- Narty i śnieg: styczeń i luty, gdy nad jeziorem jest w pobliżu zera lub poniżej. Zobacz Tatry Wysokie zimą.
- Wysokie trasy i szczyty: środek lata, bo wyższe szlaki są zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca.
- Unikaj, jeśli nie lubisz błota: kwiecień i początek maja, gdy śnieg topnieje na niższych szlakach.
Miejsce noclegu zmienia też to, co czujesz. Kurorty leżą na różnych wysokościach, więc przed rezerwacją przeczytaj gdzie nocować w Tatrach Wysokich.
Sprawdzanie prognozy w dniu wyjścia
Patrz na prognozę górską, a nie na prognozę dla Popradu. Sprawdź ją wieczorem poprzedniego dnia i jeszcze raz rano, zwracając uwagę na wiatr i granicę zera oraz na szansę opadów. Jeśli wyciągi mają znaczenie dla twojego planu, zobacz koleje linowe w Tatrach Wysokich, bo wiatr może je zatrzymać nawet w suche dni. Powiedz komuś, którędy idziesz, miej naładowany telefon i w razie wypadku dzwoń pod 112.
Najczęstsze pytania
Który miesiąc ma najlepszą pogodę w Tatrach Wysokich?
Lipiec i sierpień są najcieplejsze, ze średnim maksimum 18,9 i 19,2 C na Štrbskim Plesie. Są też mokre i zatłoczone.
Jak zimno jest na Łomnickim Szczycie?
Średnie maksima są poniżej zera od listopada do kwietnia, a nawet w sierpniu średnie maksimum wynosi tylko 9,0 C. Średnie roczne to maksimum 0,1 C i minimum -5,6 C.
Kiedy topnieje śnieg?
To zależy od roku i wysokości. Wyższe szlaki mogą trzymać śnieg do początku lata, więc sprawdź aktualne warunki na szlakach.
Jak mokro jest w Tatrach Wysokich?
Štrbské Pleso ma średnio 1107 mm rocznie, a Łomnicki Szczyt 1902,4 mm, znacznie więcej niż Poprad z 636,6 mm.
O ile zimniej jest nad jeziorem niż w Popradzie?
W lipcu średnie maksimum wynosi 18,9 C na Štrbskim Plesie wobec 23,4 C w Popradzie, a w styczniu -0,8 wobec 0,5.
Czy mogę polegać na prognozie dla Popradu przy wędrówce?
Nie. Poprad leży w dolinie i jest znacznie cieplejszy i suchszy niż grzbiety. Użyj prognozy górskiej dla wysokości, na której będziesz iść.
Zdjęcie: High Tatras · Unknown · CC BY-SA 3.0
