Když rezervujete přes odkazy na této stránce, můžeme získat provizi. Nic vás to nestojí navíc. Informace o partnerských odkazech. · Tato stránka je i v angličtině
- Štrbské Pleso, nejteplejší měsíc
- Srpen, maximum 19,2 °C
- Lomnický štít, roční srážky
- 1 902,4 mm
- Štrbské Pleso, roční srážky
- 1 107 mm
- Nejdeštivější měsíc tam
- Červenec, 146,1 mm
Počasí ve Vysokých Tatrách výrazně závisí na nadmořské výšce: údolní město Poprad je v průměru mnohem teplejší než Štrbské Pleso a Lomnický štít ve výšce 2 634 m se celý rok drží kolem bodu mrazu nebo pod ním. Kvůli horským rizikům si před túrou nebo lyžováním vyžádejte nabídku cestovního pojištění od EKTA a zkontrolujte, zda pojistka kryje vaši aktivitu a nadmořskou výšku.
Tabulky níže vycházejí ze zveřejněných dlouhodobých průměrů pro tři místa na stejném pohoří. Ukazují zákonitosti, ne předpověď. Túry najdete v článku nejlepší túry ve Vysokých Tatrách a sněhovou sezónu v článku Vysoké Tatry v zimě.
Některé odkazy jsou affiliate odkazy. Taply může získat provizi bez dalších nákladů pro vás.
To nejdůležitější
- Průměrné denní maxima na meteorologické stanici Štrbské Pleso (1 319 m) nikdy nepřekročí 19,2 °C, ani v srpnu.
- Na Lomnickém štítu jsou průměrná denní maxima od listopadu do dubna pod bodem mrazu a celý rok pod 10 °C.
- Červenec je na Štrbském Plesu nejdeštivějším měsícem, v průměru 146,1 mm.
- Počítejte s rozdílem 10 °C i více mezi údolím a hřebenem.
Rezervace s ohledem na horské počasí
Seřazeno podle toho, jak dobře se každá možnost hodí k této cestě. Některé možnosti jsou partnerské. Jak hodnotíme
- Naše jednička1
Cestovní pojištění pro hory s EKTA
Nejlepší celkověNejlepší pro: Turisty a lyžaře
EKTA nabízí cestovní pojištění. Horská záchrana a zrušené cesty jsou obvyklé náklady spojené s počasím, proto před koupí zkontrolujte krytí turistiky a zimních sportů i případný limit nadmořské výšky.
Zjistit ceny- Kryje komplikace způsobené počasím
- Nabídka online
- Přečtěte si výluky pro aktivity
- 2
Flexibilní aktivity na Klook
Nejlepší pro dny se špatným počasímNejlepší pro: Proměnlivé počasí
Klook nabízí aktivity na Slovensku. Vybírejte produkty s bezplatným zrušením a v nabídce zkontrolujte, co je dostupné v okolí Tater.
Zjistit ceny- Změna rezervace, když mraky sedí na vrcholech
- Ověřte místní dostupnost
- 3
Soukromý transfer s Kiwitaxi
Nejlepší za sněhuNejlepší pro: Zimní příjezdy
Kiwitaxi nabízí soukromé transfery mezi městy. Díky transferu se vyhnete jízdě po zledovatělých silnicích.
Zjistit ceny- Žádné zimní řízení
- Cena
- 4
Pronájem auta přes Auto Europe
Nejlepší pro létoNejlepší pro: Letní výlety
Auto Europe porovnává nabídky aut. Auto vám v létě pomůže propojit začátky tras, ale v zimě si ověřte pneumatiky.
Zjistit ceny- Flexibilita
- Parkování u začátků tras
- 5
Oficiální informace z hor
Nejlepší bezplatná předpověďNejlepší pro: Denní kontroly
SHMÚ zveřejňuje předpovědi. Informace o stezkách a lavinách najdete na webu tatranského národního parku a u horské záchranné služby.
Oficiální web- Oficiální zdroj
- Převážně ve slovenštině
Klimatické tabulky: údolí, jezero a vrchol
Poprad je údolní město, Štrbské Pleso oblíbené středisko u jezera ve výšce asi 1 350 m a Lomnický štít vrchol ve výšce 2 634 m.
| Měsíc | Poprad maximum / minimum (°C) | Poprad srážky (mm) | Štrbské Pleso maximum / minimum (°C) | Štrbské Pleso srážky (mm) | Lomnický štít maximum / minimum (°C) | Lomnický štít srážky (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Leden | 0,5 / −8,0 | 25,0 | −0,8 / −8,3 | 81,0 | −7,3 / −12,9 | 176,9 |
| Únor | 2,7 / −6,9 | 27,4 | 0,0 / −8,3 | 68,1 | −7,7 / −13,4 | 170,3 |
| Březen | 7,1 / −3,3 | 30,3 | 3,0 / −5,5 | 78,7 | −5,8 / −11,8 | 182,1 |
| Duben | 13,5 / 1,2 | 43,2 | 8,9 / −0,4 | 73,4 | −1,7 / −7,5 | 165,3 |
| Květen | 18,1 / 5,9 | 75,5 | 13,4 / 4,4 | 111,1 | 2,9 / −2,9 | 149,1 |
| Červen | 21,7 / 9,3 | 84,0 | 17,1 / 7,7 | 120,8 | 6,9 / 0,6 | 156,5 |
| Červenec | 23,4 / 10,9 | 101,5 | 18,9 / 9,5 | 146,1 | 8,7 / 2,4 | 193,7 |
| Srpen | 23,7 / 10,5 | 79,2 | 19,2 / 9,4 | 110,2 | 9,0 / 2,9 | 140,8 |
| Září | 18,3 / 6,4 | 56,0 | 14,0 / 5,1 | 85,7 | 4,5 / −0,9 | 120,3 |
| Říjen | 12,9 / 2,2 | 51,1 | 9,2 / 1,1 | 82,6 | 1,1 / −4,1 | 126,3 |
| Listopad | 6,6 / −1,6 | 36,6 | 4,2 / −2,4 | 76,4 | −2,7 / −7,8 | 154,0 |
| Prosinec | 1,2 / −6,5 | 26,9 | 0,2 / −7,0 | 72,8 | −6,2 / −11,5 | 167,1 |
Dlouhodobé průměry, normály 1991 až 2020. Průměry nejsou předpověď: kterýkoli den se od nich může výrazně lišit.
Za rok: Poprad maximum 12,5 a minimum 1,7 °C se srážkami 636,6 mm; Štrbské Pleso 8,9 a 0,4 se srážkami 1 107 mm; Lomnický štít 0,1 a −5,6 se srážkami 1 902,4 mm.
O kolik je ve výšce chladněji?
Z tabulek si rozdíl snadno spočítáte sami. V srpnu je průměrné maximum 23,7 °C v Popradu, 19,2 °C na Štrbském Plesu a 9,0 °C na Lomnickém štítu, takže na vrcholu je asi o 14,7 °C chladněji než v údolí. V lednu je rozdíl mezi Popradem (0,5 °C) a vrcholem (−7,3 °C) asi 7,8 °C. Praktické pravidlo zní, že příjemný den v údolí může znamenat chladný a větrný hřeben a mraky mohou na vrcholech sedět celé dny.
Srážky sledují stejný vzorec. V Popradu spadne 636,6 mm za rok, na Štrbském Plesu 1 107 mm a na vrcholu 1 902,4 mm. Velká část toho, co v zimě spadne nahoře, je sníh, a proto tenká sněhová pokrývka v údolí může skrývat hluboký sníh výše.
Měsíc po měsíci v horách
- Leden: Zima v každé výšce: Poprad minimum −8,0, Štrbské Pleso maximum −0,8, Lomnický štít maximum −7,3. Lyžařská sezóna.
- Únor: Na Štrbském Plesu je nejsušším měsícem, 68,1 mm, s maximy kolem 0,0.
- Březen: Ve výšce je pořád zima: Štrbské Pleso maximum 3,0, Lomnický štít maximum −5,8.
- Duben: Štrbské Pleso maximum 8,9, minimum −0,4. Obleva a bláto na nižších stezkách.
- Květen: Štrbské Pleso maximum 13,4 se srážkami 111,1 mm. Vyšší stezky budou pravděpodobně zasněžené. Lomnický štít je stále pod bodem mrazu, s maximem 2,9.
- Červen: Štrbské Pleso maximum 17,1, minimum 7,7, 120,8 mm. Začíná léto, ale zkontrolujte stav stezek.
- Červenec: Nejteplejší a nejdeštivější na Štrbském Plesu: maximum 18,9 a 146,1 mm. Počítejte se sprchami a bouřkami.
- Srpen: Štrbské Pleso maximum 19,2, nejteplejší průměr roku, a 110,2 mm.
- Září: Chladněji: Štrbské Pleso maximum 14,0, minimum 5,1, 85,7 mm. Noci rychle chladnou.
- Říjen: Štrbské Pleso maximum 9,2, minimum 1,1. Lomnický štít má přes den kolem 1,1 a v noci pod nulou.
- Listopad: Štrbské Pleso maximum 4,2, minimum −2,4. Přichází sníh a mnoho věcí utichne.
- Prosinec: Štrbské Pleso maximum 0,2, minimum −7,0. Viz Vysoké Tatry v prosinci.
Letní turistika a bouřky
Červenec a srpen jsou hlavní turistické měsíce, ale přinášejí také nejvíc deště. Vyrazte brzy, vezměte si nepromokavou vrstvu a když se mraky začnou kupit, vraťte se. I v srpnu je průměrné maximum u jezera pod 20 °C a na vrcholu pod 10 °C. Přečtěte si nejlepší túry ve Vysokých Tatrách a pojištění na túry.
Zima a mezisezóna
Průměrná maxima u jezera zůstávají od prosince do března kolem bodu mrazu nebo pod ním. Jaro a pozdní podzim jsou přechodná období s blátem, zbytky sněhu a omezenými službami. Sněhovou sezónu najdete v článcích Vysoké Tatry v zimě a lyžování na Slovensku. Některé horské stezky a lanovky jsou část roku zavřené, proto si to před cestou ověřte.
Cesta na vrcholy
Lanovka na Lomnický štít jezdí jen za vhodného počasí, takže ji mohou zavřít mraky a vítr. Teplý den v Popradu o vrcholu nevypovídá téměř nic. Základnami jsou například Štrbské Pleso a Tatranská Lomnica.
Co zabalit podle ročního období
| Období | Údolí a jezero | Hřeben a vrchol |
|---|---|---|
| Zima (prosinec až březen) | Zateplené boty, čepice, rukavice, termo vrstvy | Přidejte lyžařské brýle, větruodolnou vrstvu a náhradní rukavice |
| Jaro (duben až květen) | Nepromokavé boty do bláta, teplá fleecová mikina | Počítejte se sněhem a ledem; stav stezek je třeba ověřit |
| Léto (červen až srpen) | Lehké vrstvy, pláštěnka, opalovací krém | Fleece, čepice, rukavice a pořádná nepromokavá bunda |
| Podzim (září až listopad) | Teplá střední vrstva, pláštěnka | Zimní vrstvy už koncem října |
Úplný seznam najdete v článku co zabalit na Slovensko a to, jak vypadají teplé měsíce v terénu, v článku Vysoké Tatry v létě.
Výběr správného měsíce
- Snadné procházky a prohlídky: červen až září, přičemž červenec a srpen jsou nejteplejší, ale také nejdeštivější a nejrušnější.
- Klidnější turistika: září, kdy je na Štrbském Plesu přes den stále kolem 14 °C a srážky klesají na 85,7 mm.
- Lyžování a sníh: leden a únor, kdy se jezero drží kolem bodu mrazu nebo pod ním. Viz Vysoké Tatry v zimě.
- Vysoké trasy a vrcholy: hluboké léto, protože vyšší stezky jsou od 1. listopadu do 15. června uzavřeny.
- Vyhněte se, pokud nemáte rádi bláto: duben a začátek května, kdy na nižších stezkách taje sníh.
I to, kde přespíte, ovlivňuje, co pocítíte. Střediska leží v různých výškách, proto si před rezervací přečtěte kde se ubytovat ve Vysokých Tatrách.
Kontrola předpovědi v den výletu
Dívejte se na horskou předpověď, ne na předpověď pro Poprad. Zkontrolujte ji večer předem a znovu ráno a všímejte si větru a hranice mrazu stejně jako pravděpodobnosti deště. Pokud jsou pro váš plán důležité lanovky, viz lanovky ve Vysokých Tatrách, protože vítr je může zastavit i za suchých dnů. Řekněte někomu, kudy jdete, mějte nabitý telefon a v případě nouze volejte 112.
Časté otázky
Který měsíc je nejlepší, co se týče počasí ve Vysokých Tatrách?
Červenec a srpen jsou nejteplejší, s průměrným maximem 18,9 a 19,2 °C na Štrbském Plesu. Jsou také deštivé a rušné.
Jak je chladno na Lomnickém štítu?
Průměrná maxima jsou od listopadu do dubna pod bodem mrazu a i v srpnu je průměrné maximum jen 9,0 °C. Roční průměry jsou maximum 0,1 °C a minimum −5,6 °C.
Kdy taje sníh?
Liší se podle roku a nadmořské výšky. Vyšší stezky mohou držet sníh až do začátku léta, proto zkontrolujte aktuální podmínky na stezkách.
Jak moc prší ve Vysokých Tatrách?
Na Štrbském Plesu spadne v průměru 1 107 mm za rok a na Lomnickém štítu 1 902,4 mm, mnohem víc než v Popradu s 636,6 mm.
O kolik je u jezera chladněji než v Popradu?
V červenci je průměrné maximum 18,9 °C na Štrbském Plesu oproti 23,4 °C v Popradu a v lednu −0,8 oproti 0,5.
Mohu se na túru spolehnout na předpověď pro Poprad?
Ne. Poprad leží v údolí a je mnohem teplejší a sušší než hřebeny. Použijte horskou předpověď pro výšku, ve které budete chodit.
Foto: High Tatras · Unknown · CC BY-SA 3.0
