# Magas-Tátra időjárás havonta

Source: https://taply.sk/hu/high-tatras-weather-by-month/ (Taply, updated 2026-11-02)

A Magas-Tátra időjárása nagyban függ a magasságtól: átlagosan a völgyben fekvő Poprád városa sokkal melegebb, mint a Csorba-tó (Štrbské Pleso), a 2634 méteres Lomnici-csúcs pedig egész évben fagypont körül vagy alatt marad. A hegyi kockázatok miatt túrázás vagy síelés előtt kérjen árajánlatot az EKTA-tól utasbiztosításra, és ellenőrizze, hogy a biztosítás fedezi-e a tevékenységét és a tengerszint feletti magasságot.
Az alábbi táblázatok közzétett hosszú távú átlagokat használnak ugyanannak a hegyláncnak három pontjáról. A mintázatot mutatják, nem előrejelzést. Túrákhoz lásd a [legjobb túrák a Magas-Tátrában](https://taply.sk/hu/best-hikes-in-the-high-tatras/) oldalt, a havas szezonhoz pedig a [Magas-Tátra télen](https://taply.sk/hu/high-tatras-in-winter/) oldalt.
Néhány hivatkozás partnerhivatkozás. A Taply jutalékot kaphat, Önnek többletköltség nélkül.

## Key points
- A Csorba-tó (Štrbské Pleso) meteorológiai állomásán (1319 m) az átlagos maximum még augusztusban sem haladja meg a 19,2 C-ot.
- A Lomnici-csúcson (Lomnický štít) az átlagos maximum novembertől áprilisig fagypont alatt van, és egész évben 10 C alatt marad.
- A Csorba-tónál a július a legcsapadékosabb hónap, átlagosan 146,1 mm-rel.
- Számítson 10 C vagy nagyobb különbségre a völgy és a gerinc között.

## Quick facts
- Csorba-tó, legmelegebb: Augusztus, maximum 19,2 C
- Lomnici-csúcs, éves csapadék: 1902,4 mm
- Csorba-tó, éves csapadék: 1107 mm
- Legcsapadékosabb hónap ott: Július, 146,1 mm

## Foglalás hegyi időjáráshoz, rangsorban
1. **Hegyekre is kiterjedő utasbiztosítás az EKTA-nál** (Túrázóknak és síelőknek): Az EKTA utasbiztosítást kínál. A hegyi mentés és a lemondott utak az időjárással kapcsolatos szokásos költségek, ezért vásárlás előtt nézze meg a túrázásra és a téli sportokra vonatkozó fedezetet, valamint az esetleges magassági határt.
2. **Rugalmas programok a Klookon** (Változékony időjáráshoz): A Klook szlovákiai programokat listáz. Válasszon ingyenes lemondású termékeket, és a listában nézze meg, mi érhető el a Tátra környékén.
3. **Magántranszfer a Kiwitaxival** (Téli érkezéshez): A Kiwitaxi városok közötti magántranszfereket kínál. A transzfer elkerüli a jeges utakon való vezetést.
4. **Bérautó az Auto Europe-on keresztül** (Nyári utakhoz): Az Auto Europe autókat hasonlít össze. Az autó nyáron segít összekötni az ösvények kiindulópontjait, de télen ellenőrizze a gumikat.
5. **Hivatalos hegyi információk** (Napi ellenőrzéshez): Az SHMÚ előrejelzéseket tesz közzé. Az ösvény- és lavinainformációkért nézze meg a Tátrai Nemzeti Park oldalát és a hegyi mentőszolgálatét.

## Éghajlati táblázatok: völgy, tó és csúcs

Poprád a völgyben fekvő város, a Csorba-tó népszerű tóparti üdülőhely körülbelül 1350 méteren, a Lomnici-csúcs pedig egy 2634 méteres csúcs.
Hónap | Poprád max. / min. (°C) | Poprád csapadék (mm) | Csorba-tó max. / min. (°C) | Csorba-tó csapadék (mm) | Lomnici-csúcs max. / min. (°C) | Lomnici-csúcs csapadék (mm) | 
Jan. | 0,5 / −8,0 | 25,0 | −0,8 / −8,3 | 81,0 | −7,3 / −12,9 | 176,9 | 
Febr. | 2,7 / −6,9 | 27,4 | 0,0 / −8,3 | 68,1 | −7,7 / −13,4 | 170,3 | 
Márc. | 7,1 / −3,3 | 30,3 | 3,0 / −5,5 | 78,7 | −5,8 / −11,8 | 182,1 | 
Ápr. | 13,5 / 1,2 | 43,2 | 8,9 / −0,4 | 73,4 | −1,7 / −7,5 | 165,3 | 
Máj. | 18,1 / 5,9 | 75,5 | 13,4 / 4,4 | 111,1 | 2,9 / −2,9 | 149,1 | 
Jún. | 21,7 / 9,3 | 84,0 | 17,1 / 7,7 | 120,8 | 6,9 / 0,6 | 156,5 | 
Júl. | 23,4 / 10,9 | 101,5 | 18,9 / 9,5 | 146,1 | 8,7 / 2,4 | 193,7 | 
Aug. | 23,7 / 10,5 | 79,2 | 19,2 / 9,4 | 110,2 | 9,0 / 2,9 | 140,8 | 
Szept. | 18,3 / 6,4 | 56,0 | 14,0 / 5,1 | 85,7 | 4,5 / −0,9 | 120,3 | 
Okt. | 12,9 / 2,2 | 51,1 | 9,2 / 1,1 | 82,6 | 1,1 / −4,1 | 126,3 | 
Nov. | 6,6 / −1,6 | 36,6 | 4,2 / −2,4 | 76,4 | −2,7 / −7,8 | 154,0 | 
Dec. | 1,2 / −6,5 | 26,9 | 0,2 / −7,0 | 72,8 | −6,2 / −11,5 | 167,1 | 

Hosszú távú átlagok, 1991-2020-as normálértékek. Az átlagok nem előrejelzések: egy-egy nap messze eltérhet tőlük.
Évente: Poprád maximum 12,5 és minimum 1,7 °C, 636,6 mm; Csorba-tó 8,9 és 0,4, 1107 mm; Lomnici-csúcs 0,1 és −5,6, 1902,4 mm.

## Mennyivel hidegebb a magasság?

A táblázatokból Ön is kiszámíthatja a különbséget. Augusztusban az átlagos maximum Poprádon 23,7 °C, a Csorba-tónál 19,2 °C, a Lomnici-csúcson pedig 9,0 °C, vagyis a csúcs nagyjából 14,7 °C-kal hidegebb a völgynél. Januárban Poprád (0,5 °C) és a csúcs (−7,3 °C) között a különbség körülbelül 7,8 °C. A gyakorlati szabály: egy kellemes völgyi nap hideg, szeles gerincet jelenthet, a felhő pedig napokig ülhet a csúcsokon.
A csapadék ugyanezt a mintát követi. Poprád évi 636,6 mm-t kap, a Csorba-tó 1107 mm-t, a csúcs 1902,4 mm-t. A tetőn télen lehulló csapadék nagy része hó, ezért a vékony völgyi hótakaró elrejtheti a magasabban lévő mély havat.

## Hónapról hónapra a hegyekben

- Január: Minden magasságban hideg: Poprád minimum −8,0, Csorba-tó maximum −0,8, Lomnici-csúcs maximum −7,3. Síszezon.
- Február: A Csorba-tónál ez a legszárazabb hónap 68,1 mm-rel, a maximum körülbelül 0,0.
- Március: A magasban még tél van: Csorba-tó maximum 3,0, Lomnici-csúcs maximum −5,8.
- Április: Csorba-tó maximum 8,9, minimum −0,4. Olvadás és sár az alacsonyabb ösvényeken.
- Május: Csorba-tó maximum 13,4, 111,1 mm csapadékkal. A magasabb ösvények valószínűleg havasak. A Lomnici-csúcs még fagypont alatt van, 2,9 maximummal.
- Június: Csorba-tó maximum 17,1, minimum 7,7, 120,8 mm. Megnyílik a nyár, de nézze meg az ösvények állapotát.
- Július: A Csorba-tónál a legmelegebb és a legcsapadékosabb: maximum 18,9 és 146,1 mm. Számítson záporokra és viharokra.
- Augusztus: Csorba-tó maximum 19,2, az év legmelegebb átlaga, és 110,2 mm.
- Szeptember: Hűvösebb: Csorba-tó maximum 14,0, minimum 5,1, 85,7 mm. Az éjszakák gyorsan lehűlnek.
- Október: Csorba-tó maximum 9,2, minimum 1,1. A Lomnici-csúcs nappal 1,1 körül van, éjjel fagypont alatt.
- November: Csorba-tó maximum 4,2, minimum −2,4. Megérkezik a hó, és sok minden elcsendesedik.
- December: Csorba-tó maximum 0,2, minimum −7,0. Lásd: [Magas-Tátra decemberben](https://taply.sk/high-tatras-in-december/).

## Nyári túrázás és viharok

A július és az augusztus a fő túrázási hónap, de a legtöbb eső is ilyenkor esik. Induljon korán, vigyen vízálló réteget, és forduljon vissza, ha gyülekeznek a felhők. Még augusztusban is a tónál az átlagos maximum 20 °C alatt van, a csúcs pedig 10 °C alatt. Olvassa el a [legjobb túrák a Magas-Tátrában](https://taply.sk/hu/best-hikes-in-the-high-tatras/) és a [túrabiztosítás](https://taply.sk/hu/hiking-insurance-high-tatras/) oldalt.

## Tél és az átmeneti hónapok

Az átlagos maximum a tónál decembertől márciusig fagypont közelében vagy alatta marad. A tavasz és a késő ősz átmeneti évszak sárral, hófoltokkal és korlátozott szolgáltatásokkal. A havas szezonhoz lásd: [Magas-Tátra télen](https://taply.sk/hu/high-tatras-in-winter/) és [síelés Szlovákiában](https://taply.sk/hu/skiing-in-slovakia/). Egyes hegyi ösvények és felvonók az év egy részében zárva vannak, ezért indulás előtt ellenőrizze.

## A csúcsok elérése

A [Lomnici-csúcsra](https://taply.sk/hu/lomnicky-stit/) vezető felvonó csak megfelelő időben működik, így a felhő és a szél lezárhatja. Egy meleg poprádi nap alig mond valamit a csúcsról. A kiindulópontok közé tartozik a [Csorba-tó](https://taply.sk/hu/strbske-pleso/) és [Tátralomnic](https://taply.sk/hu/tatranska-lomnica/) (Tatranská Lomnica).

## Mit pakoljon évszakonként

Évszak | Völgy és tó | Gerinc és csúcs | 
Tél (dec.-márc.) | Bélelt bakancs, sapka, kesztyű, termo rétegek | Egészítse ki védőszemüveggel, szélálló kabáttal és tartalék kesztyűvel | 
Tavasz (ápr.-máj.) | Vízálló bakancs a sárhoz, meleg polár | Számítson hóra és jégre; az ösvények állapotát ellenőrizni kell | 
Nyár (jún.-aug.) | Könnyű rétegek, esőkabát, naptej | Polár, sapka, kesztyű és rendes vízálló kabát | 
Ősz (szept.-nov.) | Meleg középső réteg, esőkabát | Téli jellegű rétegek október végére | 

A teljes listához lásd a [Szlovákia pakolási lista](https://taply.sk/slovakia-packing-list/) oldalt, a meleg hónapokról pedig a [Magas-Tátra nyáron](https://taply.sk/high-tatras-in-summer/) oldalt.

## A megfelelő hónap kiválasztása

- Könnyű séták és városnézés: június-szeptember, a július és az augusztus a legmelegebb, de egyben a legcsapadékosabb és legzsúfoltabb is.
- Csendesebb túrázás: szeptember, amikor a Csorba-tó nappal még körülbelül 14 °C, a csapadék pedig 85,7 mm-re csökken.
- Síelés és hó: január és február, amikor a tó fagypont közelében vagy alatt van. Lásd: [Magas-Tátra télen](https://taply.sk/hu/high-tatras-in-winter/).
- Magas útvonalak és csúcsok: nyár közepe, mert a magasabb ösvényeket november 1-jétől május 31-ig lezárják.
- Kerülje, ha nem szereti a sarat: április és május eleje, amikor az alacsonyabb ösvényeken olvad a hó.
Az is számít, hol alszik. Az üdülőhelyek különböző magasságban fekszenek, ezért foglalás előtt olvassa el a [hol szálljon meg a Magas-Tátrában](https://taply.sk/hu/where-to-stay-in-the-high-tatras/) oldalt.

## Az előrejelzés ellenőrzése aznap

Poprád előrejelzése helyett hegyi előrejelzést nézzen. Ellenőrizze előző este, majd reggel újra, és figyelje a szelet és a fagyási szintet is, nem csak az eső esélyét. Ha a felvonók számítanak a tervében, lásd: [Magas-Tátra felvonók](https://taply.sk/hu/high-tatras-cable-cars/), mert a szél száraz napokon is leállíthatja őket. Mondja el valakinek az útvonalát, vigyen feltöltött telefont, és vészhelyzetben hívja a 112-t.

## FAQ

**Melyik hónap a legjobb a Magas-Tátra időjárása szempontjából?**
A július és az augusztus a legmelegebb, a Csorba-tónál 18,9 és 19,2 C átlagos maximummal. Egyben csapadékosak és zsúfoltak is.

**Milyen hideg van a Lomnici-csúcson?**
Az átlagos maximum novembertől áprilisig fagypont alatt van, és még augusztusban is csak 9,0 C. Az éves átlagok: maximum 0,1 C és minimum -5,6 C.

**Mikor olvad el a hó?**
Évenként és magasságonként változik. A magasabb ösvényeken nyár elejéig megmaradhat a hó, ezért nézze meg az aktuális ösvényviszonyokat.

**Mennyire csapadékos a Magas-Tátra?**
A Csorba-tó évi 1107 mm-t, a Lomnici-csúcs 1902,4 mm-t kap, ami sokkal több, mint Poprád 636,6 mm-e.

**Mennyivel hidegebb a tó Poprádnál?**
Júliusban az átlagos maximum a Csorba-tónál 18,9 C, Poprádon 23,4 C, januárban pedig -0,8 szemben 0,5-tel.

**Támaszkodhatok a poprádi előrejelzésre túrához?**
Nem. Poprád a völgyben van, és sokkal melegebb és szárazabb, mint a gerincek. Azon a magasságon használjon hegyi előrejelzést, ahol járni fog.
