# Počasí v Bratislavě po měsících

Source: https://taply.sk/cs/bratislava-weather-by-month/ (Taply, updated 2026-11-02)

Bratislava má horká, poměrně suchá léta a studené zimy, s průměrným červencovým maximem 28,0 °C a průměrným lednovým minimem −2,8 °C. Pro deštivý nebo chladný den vám prohlídka přes Klook nebo vstupenka do muzea nabídne suchý plán B.
Tabulka vychází ze zveřejněných dlouhodobých průměrů stanice na letišti v Bratislavě, takže ukazuje obecný průběh, nikoli předpověď. Srážky jsou rozložené po celý rok s mírným vrcholem od května do září. Pro celou zemi viz [počasí na Slovensku po měsících](https://taply.sk/slovakia-weather-by-month/).
Některé odkazy jsou affiliate odkazy. Taply může získat provizi, aniž by vás to stálo cokoli navíc.

## Key points
- Letní maxima dosahují v červenci 28,0 °C, procházky proto plánujte na ráno nebo na večer.
- Zimní maxima se od prosince do února drží kolem 3 až 6 °C a minima jsou pod bodem mrazu.
- Srážek je nejméně od ledna do dubna a nejvíce od května do září.
- Září je mírný měsíc s průměrným maximem 21,9 °C.

## Quick facts
- Nejteplejší měsíc: Červenec, maximum 28,0 °C
- Nejchladnější měsíc: Leden, minimum −2,8 °C
- Nejdeštivější měsíc: Červenec, 61,8 mm
- Roční srážky: 574,3 mm

## Nejlepší způsoby, jak poznat Bratislavu za každého počasí, seřazeno
1. **Prohlídky s průvodcem přes Klook** (Proměnlivé počasí): Klook nabízí prohlídky a aktivity v Bratislavě. Vyberte si produkt s flexibilním zrušením, abyste ho mohli přesunout, pokud se ohlásí déšť, a podmínky si ověřte v nabídce.
2. **Vstupenky do muzeí a na hrad přes Tiqets** (Deštivé dny): Tiqets prodává vstupenky do atrakcí. Muzejní prostory na hradě a další památky vám nabídnou čas uvnitř, ale u každé atrakce si ověřte aktuální otevírací dobu.
3. **Audiotrasa s WeGoTrip** (Samostatné cestovatele): Stáhněte si audiotrasu ještě před odchodem z hotelu a při každém přeháňce se zastavte v kavárně.
4. **Úschova zavazadel s Radical Storage** (Mezeru mezi odhlášením a odjezdem): Odložte zavazadla před pozdějším vlakem, ať v červenci nenosíte kabát a v dešti kufr.
5. **Oficiální předpovědi SHMÚ** (Závěrečnou kontrolu): Národní institut zveřejňuje předpovědi a výstrahy.

## Tabulka klimatu v Bratislavě

Měsíc | Bratislava maximum / minimum (°C) | Bratislava srážky (mm) | 
Led | 3,1 / −2,8 | 37,4 | 
Úno | 5,8 / −1,7 | 32,9 | 
Bře | 11,1 / 1,7 | 36,8 | 
Dub | 17,5 / 5,7 | 35,9 | 
Kvě | 21,7 / 10,6 | 58,6 | 
Čvn | 25,6 / 14,2 | 59,2 | 
Čvc | 28,0 / 16,2 | 61,8 | 
Srp | 27,9 / 15,9 | 60,5 | 
Zář | 21,9 / 11,2 | 58,6 | 
Říj | 15,6 / 6,3 | 43,6 | 
Lis | 9,3 / 2,6 | 46,2 | 
Pro | 3,7 / −1,5 | 42,7 | 

Dlouhodobé průměry (klimatické tabulky Wikipedie, normály 1991 až 2020). Bratislava (stanice na letišti) a Košice uvádějí jako zdroj WMO a SHMÚ; Poprad, Štrbské Pleso a Lomnický štít uvádějí NOAA. Průměry nejsou předpověď: jednotlivý den se od nich může výrazně lišit.
Roční průměrné maximum a minimum: 15,9 a 6,5 °C a 574,3 mm srážek.

## Poznámky po měsících

- Leden: Průměrné maximum 3,1, minimum −2,8, 37,4 mm. Zima a krátké dny. Je potřeba kabát a čepice.
- Únor: Maximum 5,8, minimum −1,7, nejsušší měsíc s 32,9 mm. Dobrý na muzea a kavárny.
- Březen: Maximum 11,1, minimum 1,7. Začíná jaro, ale večery zůstávají studené.
- Duben: Maximum 17,5, minimum 5,7. S oteplováním se začínají otevírat terasy, i když jsou možné přeháňky.
- Květen: Maximum 21,7, minimum 10,6 a srážky stoupají na 58,6 mm. Dobrý měsíc na procházky po starém městě a po břehu Dunaje.
- Červen: Maximum 25,6, minimum 14,2, 59,2 mm. Teplo a vhodné na plavby po řece, viz [plavba po Dunaji](https://taply.sk/danube-boat-trip-bratislava/).
- Červenec: Nejteplejší měsíc: maximum 28,0, minimum 16,2 a nejvyšší srážky v roce, 61,8 mm, často v krátkých bouřkách.
- Srpen: Maximum 27,9, minimum 15,9, 60,5 mm. Podobné jako v červenci; hrad a procházky po kopcích si naplánujte na dopoledne.
- Září: Maximum 21,9, minimum 11,2. Teplé dny a chladnější večery, příjemný měsíc na prohlídky.
- Říjen: Maximum 15,6, minimum 6,3, 43,6 mm. Chladněji, vezměte si bundu a deštník.
- Listopad: Maximum 9,3, minimum 2,6, 46,2 mm. Šedivo a vlhko. Zastávky uvnitř jsou důležitější.
- Prosinec: Maximum 3,7, minimum −1,5, 42,7 mm. Zima a hlavním lákadlem jsou vánoční trhy, viz [Bratislava v prosinci](https://taply.sk/bratislava-in-december/).

## Co si vzít na sebe

Od prosince do února noste teplý kabát, čepici a nepromokavou obuv. Březen a duben vyžadují vrstvy a deštník. V červnu až srpnu si vezměte lehké oblečení, ochranu proti slunci a pohodlné boty na dlažební kostky. Září a říjen vyžadují lehkou bundu. Hradní kopec i nábřeží Dunaje jsou větrné, takže vrstva se hodí i za mírného dne.

## Plánování podle počasí

Za studených dnů zvolte kavárny, vinárny a muzea, viz [Bratislava v zimě](https://taply.sk/bratislava-in-winter/) a [jídlo a pití](https://taply.sk/bratislava-food-and-drink/). Za horkých dnů začněte brzy na [Bratislavském hradě](https://taply.sk/cs/bratislava-castle/) a skončete u řeky. Mírné měsíce se hodí na výlet mimo město, viz [výlety z Bratislavy](https://taply.sk/day-trips-from-bratislava/). Delší plán najdete v článku [Bratislava za dva dny](https://taply.sk/cs/bratislava-in-two-days/).

## Mezery a výhrady

Údaje pocházejí z jediné letištní stanice a centrum města může v létě působit tepleji. Sluneční svit, vlhkost a vítr v tabulce nejsou. Použijte ji k výběru měsíce a blíže ke svému termínu si zkontrolujte předpověď.

## Shrnutí podle ročních období

Zima (prosinec až únor): průměrná maxima 3,7, 3,1 a 5,8 °C a minima pod bodem mrazu. Jaro (březen až květen): maxima stoupají z 11,1 na 21,7 °C a srážky vzrůstají na 58,6 mm v květnu. Léto (červen až srpen): maxima 25,6 až 28,0 °C a asi 60 mm srážek měsíčně. Podzim (září až listopad): maxima klesají z 21,9 na 9,3 °C.
Rozdíl mezi nejteplejším a nejchladnějším měsícem je v průměru asi 25 stupňů, proto se seznam věcí do kufru na leden vůbec nepodobá tomu na červenec. Pokud sem jezdíte dvakrát ročně, vezměte si jiná zavazadla.

## Počasí a otevírací doba

Atrakce ve městě často upravují otevírací dobu podle sezóny a lodní doprava na Dunaji závisí na podmínkách. Počasí ovlivňuje také výhledy: věž UFO a hradní terasa jsou nejlepší za jasného počasí, proto si v plánu nechte jedno flexibilní dopoledne. Viz [nejlepší vyhlídky v Bratislavě](https://taply.sk/best-viewpoints-in-bratislava/) a [věž UFO](https://taply.sk/ufo-tower-bratislava/).
Pokud sem jedete na den z Vídně, počasí je v obou městech podobné, takže předpověď pro kterékoli z nich je dobrým vodítkem. Viz [výlet z Vídně do Bratislavy](https://taply.sk/day-trip-from-vienna-to-bratislava/).

## Nejlepší měsíce podle typu cesty

Co chcete | Podívejte se na | Proč, podle tabulky | 
Mírné počasí na procházky | Květen, červen, září | Maxima 21,7, 25,6 a 21,9 °C bez červencového vrcholu | 
Teplé dny a čas u řeky | Červen až srpen | Maxima 25,6 až 28,0 °C, viz [plavby po Dunaji](https://taply.sk/danube-boat-trip-bratislava/) | 
Méně lidí a levnější pokoje | Únor a březen | Chladno, ale nejsušší měsíce roku s 32,9 a 36,8 mm | 
Sváteční atmosféra | Prosinec | Maxima 3,7 °C, viz [Bratislava v prosinci](https://taply.sk/bratislava-in-december/) | 
Vinařské vesnice a podzimní barvy | Září a říjen | Maxima 21,9 a 15,6 °C, viz [Slovensko na podzim](https://taply.sk/slovakia-in-autumn/) | 

Tabulka neukáže davy ani ceny, proto ji berte jako filtr podle počasí a pak si zkontrolujte akce a ceny hotelů pro své termíny.

## Jak číst čísla

- Začněte maximem. Říká vám, jaké bude odpoledne, když jste venku.
- Podívejte se na minimum, pokud plánujete večerní program. Rozdíl mezi maximem a minimem je na jaře a na podzim kolem 10 stupňů, takže po setmění se vrstva hodí.
- Srážky berte jako součet za měsíc, ne jako počet deštivých dnů. Červenec má nejvyšší součet, ale velká část spadne v krátkých bouřkách, ne v celodenním dešti.
- Pamatujte, že jde o průměry za desítky let. Chladné období v březnu nebo teplá vlna v listopadu jsou normální.

## Balení a plánování podle sezóny

Seznam věcí do kufru se mění víc, než většina návštěvníků čeká, plnou verzi najdete v článku [co si sbalit na Slovensko](https://taply.sk/slovakia-packing-list/). Pokud cesta zahrnuje i hory, ve Vysokých Tatrách je ve stejný den mnohem chladněji a vlhčeji než v Bratislavě, proto si před balením přečtěte [počasí ve Vysokých Tatrách po měsících](https://taply.sk/cs/high-tatras-weather-by-month/).
Za špatného počasí je v centru snadné se pohybovat, protože tramvaje, trolejbusy a autobusy jsou blízko starého města. Jízdenky popisuje článek [MHD v Bratislavě](https://taply.sk/bratislava-public-transport/). Za deštivých dnů využijte tipy z článku [Bratislava za deště](https://taply.sk/bratislava-rainy-day/) a na večery v kterémkoli ročním období viz [noční život v Bratislavě](https://taply.sk/bratislava-nightlife/).

## Horko a zima: co dělat

V červenci a srpnu je odpolední maximum kolem 28 °C průměrem a jednotlivé dny mohou být teplejší. Noste s sebou vodu, využívejte stín na hradním kopci a plavby po řece či návštěvy muzeí si rezervujte na nejteplejší hodiny. V lednu je průměrné minimum −2,8 °C a větším problémem než samotná zima je namrzlá dlažba, takže boty s dobrou přilnavostí jsou cennější než další kabát. Předpověď si zkontrolujte dva až tři dny před cestou, abyste zjistili to, co průměry nepoví.

## FAQ

**Který měsíc je v Bratislavě nejteplejší?**
Červenec, s průměrným maximem 28,0 °C a průměrným minimem 16,2 °C.

**Který měsíc je v Bratislavě nejchladnější?**
Leden, s průměrným maximem 3,1 °C a průměrným minimem −2,8 °C.

**Kdy nejvíce prší?**
Průměrné srážky vrcholí v červenci s 61,8 mm a měsíce od května do září se všechny pohybují kolem 58 až 62 mm.

**Který měsíc je v Bratislavě nejlepší z hlediska počasí?**
Květen, červen a září nabízejí teplé dny bez červencového vrcholu horka. Vybírejte podle toho, co chcete dělat.

**Sněží v Bratislavě?**
Může, ale není to spolehlivé. Průměrná minima v lednu a prosinci jsou pod bodem mrazu, takže sníh je možný.

**Je v Bratislavě v létě příliš horko?**
Průměrná červencová maxima jsou kolem 28 °C, což je teplo, ale zvládnutelné. Prohlídky začněte brzy, noste s sebou vodu a na nejteplejší odpoledne naplánujte zastávky uvnitř.

**Kdy je v Bratislavě nejlevněji?**
Ceny obvykle sledují poptávku, takže klidnější chladné měsíce bývají levnější, kromě víkendů kolem vánočních trhů. Ceny hotelů si ověřte pro své konkrétní termíny.
